HOME

 

WĘDRÓWKI

 

MIEJSCA

 

GEOCACHING

 

GALERIE

 
 

Słowacja i Pogórze Rożnowskie
8-20.08.2022 r.

Ok. 1750 km w kołach, ile w nogach nie wiem ale też nie mało - trudno podsumować w dwóch słowach, więc zapraszam do czytania.

Miejsce na Słowacji - Liptovski Mikulasz - polecone przez znajomego i zarezerwowane z około miesięcznym wyprzedzeniem. Noclegi w Polsce udało się znaleźć w ostatniej chwili niedaleko Gródka nad Dunajcem.

mapa - trasa

zobacz na mapie google

Dzień 1-szy (8.08):

Niby wszystko dograne a mimo to wyjazd do ostatniej chwili wisiał na włosku. Najpierw mnie dopadł dziwny ból zęba choć ostatnie wizyty u dentysty nie wskazywały na to, że można się czegoś spodziewać. Mój dentysta na cito nie był dostępny. Umówiona przez znajomego dentystka pomimo rentgena trochę strzelała, który to ząb, na szczęście okazało się, że strzał był trafny ale jeszcze na dzień wyjazdu miałam zarezerwowaną możliwość szybkiej interwencji na wszelki wypadek. Kiedy już ząb został opanowany, w dniu wyjazdu Michał wstał z temperaturą i mało przytomny. Auto stało zapakowane, dziecku pozwoliłam poleżeć na kanapie i po około godzinie temperatura spadła. Dopakowałam więc profilaktycznie trochę leków, wybadałam jak się czuje i z pewną nieśmiałością wskoczyliśmy do auta, zatankowaliśmy do pełna i po kolejnym zbadaniu temperatury i samopoczucia ruszyliśmy z równo godzinnym opóźnieniem w stosunku do planu i z duszą na ramieniu czy nie będziemy zawracać.

Pierwszy postój musiałam zrobić już po ok. 2,5 godzinie jazdy bo moja koncentracja spadała w wyjątkowo szybkim tempie i dopadała mnie senność. Stanęliśmy na MOP-ie Klemencice koło Wodzisławia, na którym poza toi-toiem prawie nic nie było. Prawie bo po rozprostowaniu nóg i napiciu się, kiedy planowaliśmy już ruszać nagle mnie oświeciło żeby - bez wielkich nadziei - spojrzeć na mapkę c:geo. No i szok.... tu jest kesz (dla niewtajemniczonych skrytka geocache). Po dojściu na kordy Michał natychmiast namierzył pojemnik. I właściwie ta dodatkowa chwila rozrywki rozbudziła mnie na dobre. Po kolejnych blisko dwóch godzinach jazdy przycisnął nas głód i stanęliśmy w Mogilianach na szybką przekąskę, ale jednak i na deser się zdecydowaliśmy więc trochę się zeszło. Przed granicą zatrzymaliśmy się jeszcze dotankować bak do pełna. Niedługo po przekroczeniu granicy skręciliśmy z głównej trasy w malownicze górskie drogi ale dość szerokie i wygodne (sprawdzone wcześniej na google street view).

Na miejscu kluczyk do pokoju czekał w skrytce, do której kod dostałam sms-em. Rozgościliśmy się i poszliśmy na spacer. Dotarliśmy do Lidl-a więc robiliśmy zakupy na kolację. Pobliską restaurację zostawiliśmy na później, które jakoś jednak nie nadeszło.

MOP Klemencice MOP Klemencice -  kesz (z naszymi avatarami) Słowacja - w drodze Słowacja - w drodze Słowacja - na miejscu


Dzień 2-gi (9.08):

Śniadania mieliśmy wykupione w pensjonacie, więc odpadało przygotowywanie i można było dość sprawnie ruszać na zwiedzanie. Formalności i rozliczenie poszło szybciutko i ruszyliśmy zwiedzać, zaczynając od najdalej położonego miejsca.

Orawskie Podzamcze (Oravský Podzámok)

Nawigacja podpowiedziała drogę wokół zalewu, krętą ale bardzo bardzo przyjemną.

Zamek Orawski (Oravský hrad)
Zamek w
znosi się na skale, 112 metrów nad rzeką Orawa.
Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Pierwotnie rejony te, jak i większość dzisiejszej Słowacji, były częścią Królestwa Węgier. Zamek w 1241 roku należał do króla Węgier, przedstawicielem króla na zamku był kasztelan. W XV wieku przez pewien czas był we władaniu Polaka „hrabiego Liptowa i Orawy” Piotra Komorowskiego.
Po pożarze w 1800 roku częściowo zniszczony zamek pełnił rolę więzienia. W 1868 roku zlikwidowano więzienie i zaczęto urządzać jedno z pierwszych na Słowacji muzeów oraz podjęto prace remontowe. Po obu wojnach światowych prace remontowe były kontynuowane. Po II wojnie zamek stał się własnością Państwa i pełni obecnie rolę pamiątki narodowej i muzeum.
Zwiedzanie zamku (pełna trasa) to ponad dwie godziny. Można zwiedzać indywidualnie z wykorzystaniem audioprzewodnika w formie aplikacji.

Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle  

Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle

Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle

Orava Castle Orava Castle Orava Castle Orava Castle


Horna Lehota (Horná Lehota)

Po zwiedzeniu zamku podjechaliśmy do pobliskiej miejscowości Horna Lehota zobaczyć kasztel.

Renesansowy kasztel
Kasztel zbudowany został w  drugiej połowie XVI wieku przez szlachcica Juraja Abaffy, kapitana zamku Orawskiego. Jego rodzina otrzymała wieś od Františka Thurza za wierną służbę. Kasztel pozostawał w rękach rodziny do początków XX wieku. Po drugiej wojnie światowej kasztel był zrujnowany i w takim stanie został przejęty w 1989 roku przez miasto a następnie sprzedany w prywatne ręce. Na początku lat 90-tych odbudowany i przez kilka lat funkcjonował jako motel.
Obecnie obiekt nie jest użytkowany ale z zewnątrz można spokojnie obejrzeć.

Horna Lehota Horna Lehota Horna Lehota Horna Lehota Horna Lehota

Horna Lehota Horna Lehota Horna Lehota

Spływ Orawą
Zapisy na spływ zbierane są pod zamkiem Orawskim ale jakoś tam się tym nie zainteresowaliśmy. Jednak kiedy zobaczyliśmy flisacką przystań naprzeciwko kasztelu to podeszliśmy zapytać i okazało się, że są 2 miejsca na kolejną turę za pół godziny. Te pół godziny oczekiwania przeznaczyliśmy na obejrzenie kasztelu.
Przy wsiadaniu na tratwę jeden z flisaków zapytał czy mówimy po angielsku i po naszym potwierdzeniu posadził nas na końcu. Jak się okazało po to żeby nam tłumaczyć co opowiada jego kolega na przedzie. Chociaż dużo rozumieliśmy również ze słowackiej opowieści to tłumaczenie na angielski było jednak pomocne.
Jak się okazało Michała angielski też jest całkiem niezły bo właściwie tylko jednej rzeczy oboje nie zrozumieliśmy dokładnie ani po słowacku ani po angielsku (flisak miał zresztą też kłopot żeby to po angielsku opowiedzieć).

W każdym razie wśród zabawnych opowieści i pięknych widoków godzinka rejsu minęła szybko a widok z rzeki na zamek jest rzeczywiście super.

Po rejsie okazało się, że jesteśmy jedyni, którzy mają samochód na starcie nie na mecie ale oczywiście flisacy dostarczyli nas na miejsce.

Spływ Orawą Spływ Orawą Spływ Orawą Spływ Orawą Spływ Orawą

Spływ Orawą Spływ Orawą Spływ Orawą Spływ Orawą


Godzina zrobiła się już mocno popołudniowa więc rozejrzeliśmy się jedzeniem. Na szczęście godziny podane na drzwiach restauracji pod zamkiem były nieaktualne bo zgodnie z nimi właśnie powinni zamykać. Niestety pierwszy obiad na Słowacji był dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Choć miałam zamówić jak Michał kotleta z piesi kurczaka podkusiło mnie żeby dopytać o jakieś sałatki. Kelnerka zaproponowała danie sałatkowe więc je zamówiłam. Kiedy trafiło na stół moja mina musiała być bardzo wymowna. "Sałatka" składała się niemal wyłącznie z rukoli z odrobiną kurczaka na  wierzchu. Rukoli nie znoszę i do szału doprowadza mnie nie podawanie jej w składzie dania tylko ukrywanie pod hasłem "sałata". Na szczęście zgodzono się na zmianę składników po dokładnym wypytaniu mnie o każdy z nich czy akceptuję. Pomimo tego szału nie było. Warzywa właściwie w żaden sposób nie przyprawione a kurczak w śladowej ilości i też bez smaku. Danie Michała było zdecydowanie lepszym wyborem. Na plus restauracji zaliczyć trzeba widok na zamek z  i interesujące dekoracje na zewnątrz.

Restauracja - dekoracje Restauracja - dekoracje Restauracja - dekoracje Zamek Orawski


Dzień 3-ci (10.08):

Ponownie obraliśmy kierunek północny. Kiedy wjeżdżaliśmy na autostradę usłyszałam wycie jak z rasowej wyścigówki i po chwili zorientowałam się, że to nasze autko brzmi jakby było solidnie stuningowane. Lekko zestresowana stwierdziłam, że jedziemy do celu i na postoju poszukamy warsztatu. 

Likavka

Zamek Likawa (Hrad Likava)
Ruiny średniowiecznego zamku na skalistym garbie u podnóży Przedniego Chocza.
Wzniesiony po 1335 roku zamek był najważniejszą twierdzą dolnego Liptova strzegącą szlaku z Liptova na Oravę i dalej do Polski.
Ruiny można zwiedzać, wstęp płatny.

Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle

Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle Hrad Likava / Likava Castle


Przed wejściem na zamkowe wzniesienie sprawdziłam, że najbliższy warsztat jest w Likavce, 2,5 kilometra od parkingu.  Pojechaliśmy więc i dość sprawnie udało się uzgodnić naprawę w ciągu 1,5 godziny. Poszliśmy więc na spacer i po zakupy do leżącego za rzeczką Rużomberku (Ružomberok).

Ružomberok Ružomberok


Lúčky

Wodospad Luczański (Lúčanský vodopád)
Kręty strumień, na którym znajduje się ocieniony wodospad z kąpieliskiem u podnóża i schodami prowadzącymi na szczyt.

W niedaleko zlokalizowanej pizzerii zjedliśmy obiad i ruszyliśmy dalej. Później wracając z Liptowskiego Zamku dojrzeliśmy, że wodospad jest podświetlony więc zajrzeliśmy ponownie.

Wodospad Luczański Wodospad Luczański Wodospad Luczański Wodospad Luczański Wodospad Luczański

Wodospad Luczański Wodospad Luczański


Zamek Liptowski (Liptovský hrad)

Ruiny średniowiecznego zamku
Był to najwyżej położony zamek na terenie dzisiejszej Słowacji i jeden z najwyżej położonych zamków w całej Europie Środkowej. Ruiny wznoszą się na szczycie Sestrč (993 m n.p.m.).
Wzniesiony w XIII wieku z rozkazu króla Węgier Beli IV na miejscu starszego, opuszczonego grodziska z I w. p.n.e. Strzegł zachodniej części Kotliny Liptowskiej, w tym ruchliwego szlaku handlowego biegnącego Doliną Sesterską na Orawę i dalej do Polski.

Na zamek dotarliśmy żółtym szlakiem z miejscowości Kalmeny ok. 1h 30 minut, moim tempem ok 2h. Dzięki opóźnieniu związanym z wizytą w serwisie ruszyliśmy na szlak ok. 16-tej. I całe szczęście bo w tym słonecznym żarze pierwsza połowa drogi wiodąca przez łąki nawet o tej porze była mordercza. Dotarliśmy na szczyt i .... ujrzeliśmy kilkumetrową drabinę. Z nieco mieszanymi uczuciami wspięliśmy się górę. Warto było ...

Zabawiliśmy tam dość długo bo miejsce było urocze i pomimo wieczorowej pory co i rusz ktoś na zamek docierał. Wśród turystów nie brakowało też Polaków. A po zejściu wróciliśmy do pizzerii na lodową kawę i lemoniadę.

Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie

Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie

Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie

Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie Zamek Liptowski - ruiny na szczycie


Dzień 4-ty (11.08):

Beszeniowa (Bešeňová)

W planach była wizyta w Aquaparku Tatralandia ale po wyczytaniu w internecie m.in. o nieplanowanych remontach jednej z wież ze zjeżdżalniami i wypytaniu naszej gospodyni gdzie poleca się wymoczyć wybraliśmy położony trochę dalej Termalny Aquapark w Besenowej.

Cały dzień taplania się w wodzie, choć tego dnia temperatura była raczej niska, wczesnym popołudniem spore zachmurzenie i chłodny wiatr sprawiały, że po wyjściu z wody było zdecydowanie chłodno. Mieliśmy się już powoli zbierać ale wiatr nagle ucichł, wyszło słoneczko i zrobiło się dużo cieplej więc zostaliśmy niemal do końca.

Do dyspozycji na terenie baseny mineralne, baseny rekreacyjne, baseny dla dzieci, zjeżdżalnie, wielki balon, rzeki (jedna na pontonach), restauracja, bar na wodzie, lody, mnóstwo miejsca do leżakowania, mini zoo.

Nasze wrażenie w porównaniu z jednym z polskich Aquaparków to brak dzikich kolejek do zjeżdżalni  i innych atrakcji pomimo, że ludzi było naprawdę dużo oraz przyzwoitsze jedzenie. Czyli na luzie skorzystaliśmy ze wszystkiego na co mieliśmy ochotę.
Większość zdjęć zrobionych krótko przed zamknięciem kiedy już się mocno przeluźniło.

Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa

Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa


Dzień 5-ty (12.08):

Liptowski Mikułasz (Liptovský Mikuláš)

Najwyższa pora, żeby zobaczyć coś na miejscu.

Kasztel Wronowo (Kaštieľ Vranovo)
Niewielka warownia otoczona fosą powstała ok. 1500 roku. Z czasem rozbudowana w stylu renesansowym. Obecny wygląd zawdzięcza rekonstrukcji przeprowadzonej w latach 70-tych XX w. W tym czasie urządzono w kasztelu muzeum poświęcone Janosikowi, który właśnie w Liptowskim Mikułaszu został osądzony i skazany na śmierć przez powieszenie "za poślednie żebro".
Kasztel obecnie znajduje się w rękach prywatnych a Janosikowa wystawa została przeniesiona do Muzeum Janka Krála.

Liptowski Mikulasz - Kasztel Wranowo Liptowski Mikulasz - Kasztel Wranowo Liptowski Mikulasz - Kasztel Wranowo Liptowski Mikulasz - Kasztel Wranowo Liptowski Mikulasz - Kasztel Wranowo

Muzeum Czarny Orzeł (Liptovské múzeum NKP Čierny orol)
W muzeum wystawa myślistwa i łowiectwa trochę historii w tym związanej ze sportem (tamtejszy "Sokół") oraz wystawa poświęcona zielarstwu.
Sam budynek "Czarny Orzeł" jest jednym z najważniejszych zabytków Liptowskiego Mikulasza.

Liptowski Mikulasz - Muzeum Czarny Orzeł Liptowski Mikulasz - Muzeum Czarny Orzeł

Rynek
Na rynku uwagę zwraca kościół Św. Mikołaja - Najstarszy zabytek architektury w mieście i największa budowla wczesnogotycka na Liptowie. Powstał ok. 1270 r. oraz Żupny Dom - wielki, murowany, pierwotnie barokowy budynek, wzniesiony w latach 1778-1793. Siedziba władz, sądu i więzienia, w późniejszym okresie muzeum a obecnie znów siedziba urzędu obwodowego. Po pożarze miasta z 1878 r. został odbudowany w stylu neoklasycystycznym a następnie rozbudowany w 1907.

Liptowski Mikulasz - kościół Liptowski Mikulasz - kościół Liptowski Mikulasz - kościół Liptowski Mikulasz - Żupny Dom Liptowski Mikulasz - Żupny Dom

Liptowski Mikulasz - Żupny Dom Liptowski Mikulasz - Żupny Dom Liptowski Mikulasz - rynek


Liptovská Mara

Malowniczy zalew na rzece Wag.

Nad zalewem w Liptovskim Tarnowcu (Liptovský Trnovec) znajduje się kemping a tam możliwość zjedzenia, popływania, odpoczynku na trawce. Plaża raczej w większości kamienista. Można wybrać się na rejs statkiem lub katamaranem, albo wypożyczyć skuter lub rowerek wodny.

Popłynęliśmy katamaranem, statek był w tym roku unieruchomiony. Niestety nie podpłynęliśmy dość blisko wieży przeniesionego zabytkowego kościoła żeby zrobić zdjęcia od strony zalewu.

Liptovska Mara Liptovska Mara Liptovska Mara Liptovska Mara Liptovska Mara


Liptowska Sielnica (Liptovská Sielnica)

Wieża XIII wiecznego kościoła
Sam kościół został przeniesiony do skansenu w Pribilyne.
Nie dało się obejrzeć od strony wody to podjechaliśmy od strony lądu.

Liptovska Mara - Wieża kościoła Liptovska Mara - Wieża kościoła Liptovska Mara Liptovska Mara - Wieża kościoła Zdjęcie kościołą

Skansen archeologiczny i muzeum Havránok
Położony na zboczu wzgórza skansen archeologiczny z rekonstrukcjami fortyfikacji i drewnianych chat z epoki żelaza. Na trasie zwiedzania namierzyliśmy bardzo ciekawą skrzyneczkę geocachingową.

Havranok - Muzeum i skansen Havranok - Muzeum i skansen Havranok - Muzeum i skansen- skrytka geocache Havranok - Muzeum i skansen Havranok - Muzeum i skansen

Havranok - Muzeum i skansen Havranok - Muzeum i skansen Havranok - Muzeum i skansen


Dzień 6-ty (13.08):

Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa slobody)
Zabytek przyrody. Piękna jaskinia warto zobaczyć ale trzeba mieć na uwadze, że wewnątrz czeka nas do pokonania łącznie ponad 900 schodków.
Niestety robienie zdjęć wewnątrz jest słono płatne, więc wnętrza tylko ze zdjęć z tablic przed jaskinią.

Demianowska Jaskinia Wolności Demianowska Jaskinia Wolności Demianowska Jaskinia Wolności - zdjęcie z tablicy informacyjnej Demianowska Jaskinia Wolności

Chopok (2024 m)
Szczyt w Tatrach Niżnych wg różnych źródeł drugi lub trzeci co do wysokości. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne ale można też wjechać kolejką linową, co też uczyniliśmy. Z góry rozciągają się piękne widoki o ile nie znajdziemy się nagle w chmurach.

Chopok Chopok Chopok Chopok Chopok

Chopok Chopok Chopok Chopok Chopok

Po zjechaniu ze szczytu i zjedzeniu obiadu pod szczytem dzień zakończyliśmy poszukiwaniem w drodze powrotnej czterech skrytek geocache. Jedna wymagała od nas wdrapania się dość wysoko ale warto było, jednej trafił mam się geocoin a ostatnia była najmniejsza jaką kiedykolwiek znaleźliśmy.

Demianowska Dolina - geocache Demianowska Dolina Demianowska Dolina Demianowska Dolina Demianowska Dolina

Demianowska Dolina Demianowska Dolina Demianowska Dolina Demianowska Dolina Liptowski Mikulasz


Dzień 7-my (14.08):

Jaskinia Lodowa (Demänovská ľadová jaskyňa)
Zabytek przyrody. Piękna jaskinia jednak ocieplający się klimat spowodował, że lodu niewiele w niej latem można już zobaczyć. Można go zobaczyć głownie na zdjęciach jeszcze sprzed 10 lat. Niemniej jednak zrobiła na nas duże wrażenie.
Podobnie jak w Jaskini Wolności fotografowanie wewnątrz jedynie za dość wysoką płata. Schodów mniej niż w Jaskini Wolności ale wyjście to 198 schodków ciągiem.

Demianowska Jaskinia Lodowa Demianowska Jaskinia Lodowa DDemianowska Jaskinia Lodowa


Liptowski Gródek (Liptovský Hrádok)

Zamek i dwór (Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok)
Odbudowany zamek z początku XIV wieku. W latach 1600–1603 wybudowano obok zamku duży renesansowy dwór (kasztel). Po 1803 roku zamek nie był już odrestaurowywany. Obecnie w prywatnych rękach. Zrujnowany zamek został odbudowany, zniszczony dwór również.
Funkcjonuje tu hotel i restauracja jednak wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem.

Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek

Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek

Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek Zamek i dwór Liptowski Gródek

Liptowska Skałka (Skalka Liptovský Hrádok)
Punkt widokowy skąd roztacza się rozległy widok m.in. na Tatry, dolinę Popradu i miasto w dole.

Liptowska Skałka Liptowska Skałka


Liptowski Jan (Liptovský Ján)

Źródło termalne
Źródełko niewielkie, ciepła woda niezależnie od pory roku, ławeczki oraz źródło wody pitnej.

Liptowski Jan


Dzień 8-my (15.08):

W drodze (nie najkrótszej) do Polski

Zamek w Kieżmarku (Kežmarský hrad)
Odrestaurowana XV-wieczna warownia szlachecka. W 1702 r. odkupiona przez miasto. Zamkowe pomieszczenia władze wykorzystywały jako spichlerz, koszary oraz jako  różnorodne manufaktury i warsztaty. Zamek stopniowo niszczał ale w II połowie XIX w. pojawiły się pomysły wykorzystania go na cele muzealne, jednak dopiero po częściowym remoncie głównej wieży w 1931 r. otwarto w niej pierwszą ekspozycję muzealną.

Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek

Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek

Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek

Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek Kieżmark - zamek

Zamek Spiski (Spišský Hrad)
Położone na wzgórzu XII-wieczne ruiny ogromnego, ufortyfikowanego zamku z kamienia. Zamek Spiski zaliczany jest do największych tego typu budowli w środkowej Europie. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obecnie trwa remont zamku górnego i ta część nie jest obecnie dostępna jednak to co można obejrzeć (zamek dolny i średni) warte jest wycieczki. Zwiedzanie samodzielne ale warto ściągnąć audioprzewodnik (również w języku polskim).

Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny

Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny

Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny

Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny Zamek Spiski - ruiny

Zamek Pławiec (Hrad Plaveč)
Ruiny XIII-wiecznego zamku położone na wzgórzu nad Popradem. Zamek był użytkowany do połowy XIX wieku.
Obiekt ogólnodostępny. Przy ruinach parking, wiata i automaty z napojami :-).

Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec

Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec

Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec

Zamek w Starej Lubowni (Ľubovniansky hrad)
Odrestaurowany w 90% zamek z przełomu XIIII i XIV wieku. W XVI wieku po pożarze wyremontowano zamek i wybudowano renesansowy pałac. W XVII wieku miała miejsce kolejna przebudowa tym razem w stylu barokowym.
Z ciekawostek warto wspomnieć, że w czasie potopu szwedzkiego na Spiskim zamku przechowywane były polskie klejnoty koronne.
Zamek można zwiedzać. W okresie letnim czynny dość długo bo do 19-tej. Zwiedzanie z przewodnikiem lub samodzielnie z materiałami dostępnymi w 9 językach. Oznakowanie kierunku zwiedzania bardzo czytelne i ciekawe.

My dotarliśmy na zamek ok. 17:30. Minimalny czas zwiedzania szacowany jest na godzinę ale warto spędzić tu więcej czasu.

Obok zamku warto zobaczyć skansen, nam niestety zabrakło czasu na coś więcej niż popatrzenie przez płot i złapanie kesza z nim związanego.

Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek

Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek

Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek

Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek Stara Lubownia - zamek


Stąd już prościutko do Polski, krótki postój na stacji na tankowanie i drobny posiłek. Na kwaterę koło Gródka nad Dunajcem dotarliśmy zdrowo po 21-szej ale poinformowany w między czasie właściciel nie miał z tym problemu.


Dzień 9-ty (16.08):

Melsztyn

Ruiny zamku rycerskiego
Wzniesiony w połowie XIV wieku gotycki zamek, później rozbudowany a następnie w XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym. Zniszczony w XVIII wieku.
Od 2008 roku gmina Zakliczyn podejmuje działania na rzecz zabezpieczenia, przebadania i odbudowy ruin. Obecnie wieża jest już odbudowania, teren wokół jednak jest nadal placem robót.

Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku

Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku Melsztyn - ruiny zamku


Jurków

Kościół Przemienienia Pańskiego
Modrzewiowy kościół z XVI wieku. Zatrzymaliśmy się obejrzeć go głównie dzięki temu, że był tu kesz do zgarnięcia.

Jurków - zabytkowy kościół Jurków - zabytkowy kościół Jurków - kesz


Czchów

Ruiny zamku królewskiego
W drugiej połowie XIII wieku wzniesiono wieżę (stołp) początkowo otoczoną drewnianymi fortyfikacjami, które z czasem zastąpiły mury. W obrębie murów wzniesiono budynek mieszkalny będący siedzibą starostów czchowskich. Już w połowie XVII wieku zamek był opuszczony i zamieniał się w ruinę.
W ostatnich latach ruiny zostały gruntownie przebadane i częściowo odbudowane. Odtworzono wieżę bramną, drewniany most, nadbudowano mury obronne,  udostępniono piwnice i punkt widokowy na wieży.

Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek

Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek

Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek Czchów - zamek


Wytrzyszczka

Rekonstrukcja zamku Tropsztyn
Drewniane założenie obronne powstało prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwsze elementy murowane (mury obronne) powstały prawdopodobnie w XIV wieku. Następnie kolejno wzniesiono gotycki budynek, wieżę oraz kolejny budynek mieszkalny.
Jednak już na początku XVII wieku zamek był zrujnowany.
Po 1993 roku rozpoczęto odbudowę zamku. Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania. Co ciekawe na murach bardzo wyraźnie zaznaczona jest granica pomiędzy pozostałościami zamku a nowymi murami.
Zamek choć niewielki to bardzo uroczy, mnóstwo zieleni nadaje mu wyjątkowy klimat.

Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn

Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn

Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn

Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn Wytrzyszczka - Zamek Tropsztyn


Na obiad zatrzymaliśmy się w Zajeździe TIM a wieczór spędziliśmy mocząc się w basenie.

Zajazd TIM Basen na kwaterze


Dzień 10-ty (17.08):

Rytro

Ruiny zamku rycerskiego
Zamek zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarszą murowaną częścią założenia jest cylindryczna wieża z końca XIII w. W XIV wieku założenie otoczono kamiennym murem i wzniesiono budynek mieszkalny. W XVI wieku wybudowano basteję.
Jednak już w drugiej połowie XVII wieku z zamku pozostały jedynie ruiny.
W latach 70-tych XX wieku przeprowadzono prace archeologiczne i częściowo konserwatorskie. Od początku XXI wieku trwały stopniowe prace zabezpieczające.

Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro

Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro

Zamek Rytro Zamek Rytro Zamek Rytro


Stary Sącz

Leśne Molo
Ścieżka w koronach drzew na na Miejskiej Górze. Dość nowa atrakcja Starego Sącza - powstała pod koniec 2021 roku. W drodze do ścieżki podążamy śladem szklanych kul, w których zaprezentowano cykl życiowy kumaka górskiego.

Leśne molo Leśne molo Leśne molo Leśne molo Leśne molo


Nowy Sącz

Ruiny zamku królewskiego
Zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku w północno-zachodnim narożniku miasta, włączając go w system obronny murów miejskich. Od miasta oddzielony fosą. Na zamku w czasach świetności gościli m. in. Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska oraz - wielokrotnie - Władysław Jagiełło.
Po potopie szwedzkim zaczął podupadać a w XVIII wieku został strawiony przez pożar. W okresie zaborów częściowo odrestaurowany zamek mieścił biura policji, później zaadoptowany został na koszary i magazyny a następnie na więzienie.
W 1905 roku częściowo odbudowano zamek i basztę. W kolejnych latach kontynuowano prace zabezpieczające i w 1938 roku otwarto Muzeum Ziemi Sądeckiej. W czasie II WŚ w zamku znajdował się skład amunicji wysadzony w 1945 roku co spowodowało niemal całkowite zniszczenie zamku. W latach 50-tych odrestaurowano Basztę Kowalską.

Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek

Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek

Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek Nowy Sącz - zamek

Ratusz
Obecny ratusz wzniesiono w końcu XIX wieku. Obok można obejrzeć odtworzoną część murów wcześniejszego XV-wiecznego ratusza. Warto też wspomnieć, że był to tzw. "nowy ratusz". Pierwszy, również XV-wieczny znajdował się w innej lokalizacji.

Ratusz w Nowym Sączu Ratusz w Nowym Sączu Ratusz w Nowym Sączu Mury wcześniejszego ratusza w Nowym Sączu


Dzień 11-ty (18.08):

Most Stacha
Most wybudowany w latach 1968-1971 własnoręcznie przez Jana Stacha w Znamirowicach. Wysokość budowli wynosi 13 m, długość 20 m, a szerokość 7,5 m. Pod mostem znajduje się tunel o wysokości 3 m i szerokości 2 m, którym przepływa potok. Most miał umożliwić dojazd do gospodarstwa po tym jak sąsiad zabronił Janowi dojazdu należącą do niego drogą.
Most znajduje się na terenie prywatnym i nie można na niego wejść ale da się podejść nad potok.

Most Stacha


Czchów

Zapora w Czchowie
Zapora ziemna o wysokości 12,5 m. zbudowana w latach 1936–1949 na Dunajcu.  Tu natrafiliśmy na chyba najbardziej pomysłowo ukrytego kesza w polskiej części naszej wędrówki. Sposobu ukrycia oczywiście nie zdradzimy ale foto samej skrytki prezentujemy niżej.

Czchów - zapora wodna Czchów - zapora wodna Czchów - zapora wodna


Rożnów

Zamek dolny Jana Amora Tarnowskiego
Pozostałości zamku zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego w pierwszej połowie XVI wieku. Z zamku zachowały się ludwisarnia, resztki kurtyn, bastion, budynek bramny oraz pozostałości murów.

Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie

Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie Zamek dolny w Rożnowie

Zamek górny Zawiszy Czarnego
Ruiny zamku zbudowanego przez Gryfitów w XIII wieku, rozbudowany w XIV wieku. W XV wieku na krótko trafił w ręce Zawiszy Czarnego.

Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie

Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie

Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie Zamek górny w Rożnowie

Zapora
Betonowa zapora o wysokości 32,5 m wzniesiona w latach 1935-41. Wejście na zaporę nie jest możliwe jednak w okolicy zapory można miło spędzić czas na plaży, skorzystać z zaplecza gastronomicznego, podziwiać widoki. Tu geoskrytki były nawet dwie ale nieporównywalne z tą z zapory w Czchowie.

Rożnów - zapora wodna Rożnów - zapora wodna


Gródek nad Dunajcem

Plaża
Teren prywatny oferujący możliwość plażowania, pluskania się w wodzie, zjedzenia posiłku, deseru a także noclegu (kamper, namiot).

Plaża Plaża Plaża

Małpia Wyspa
Wyspa na zalewie, na której znajdował się średniowieczny gród i zamek. Wzgórze zamkowe  po utworzeniu zalewu stało się wyspą. Obecnie na wyspie znajduje się rezerwat ptactwa.

Małpia Wyspa Małpia Wyspa


Podole-Górowa

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Drewniany kościół zbudowany w początku XVI w. jest jednym z zabytków na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Tu przyprowadziło nas pośrednio poszukiwanie keszy. Tu też były dwa.

Podole-Górowa zabytkowy kościół drewniany Podole-Górowa zabytkowy kościół Podole-Górowa zabytkowy kościół Podole-Górowa zabytkowy kościół Podole-Górowa zabytkowy kościół

Podole-Górowa zabytkowy kościół Podole-Górowa zabytkowy kościół


Dzień 12-ty (19.08):

To miał być luźny dzień ale jak się okazało zaplanowane "spacerki" nie były tak lajtowe jakby to z opisów wynikało, szczególnie przy temperaturze 33 stopni.

Ciężkowice

Skamieniałe miasto
Rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Ciężkowickim na grzbiecie oraz na zachodnich i północnych stokach wzniesienia Skała (367 m). Zgromadzenia ostańców piaskowcowych w 1931 roku zostało uznane za zabytek przyrody. Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców.

Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto Skamieniałe Miasto

Wąwóz Czarownic
Dokładniej Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic. Jest to jeden z najgłębszych na polskim pogórzu. wąwóz Wąwóz wraz z wodospadem został objęty ochroną w 1968 roku jako pomnik przyrody. Na skalnych półkach wodospadu rosną rzadkie gatunki roślin, niektóre z nich to gatunki prawnie chronione. 

Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic

Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic Wąwóz Ciężkowicki i Wodospad Czarownic


Bukowiec

Diable Skały
Rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Rożnowskim na wzniesieniu Bukowiec (530 m). Rezerwat utworzono w 1953 r. w celu ochrony grup skalnych piaskowca ciężkowickiego oraz  rozmiarach jaskini szczelinowej (Diabla Dziura). Wedle legendy skały te przytargał w to miejsce sam Diabeł z Węgier.

Diable Skały Diable Skały Diable Skały Diable Skały Diable Skały

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Pierwotnie drewniana cerkiew św. Paraskewy wybudowana w 1805 roku w Kamiannej przeniesiona do Bukowca w 1949 roku.

Zmordowani "spacerkami" udaliśmy się na obiadokolację do Gródka.

Bukowiec - kościół drewniany Bukowiec - kościół drewniany Bukowiec - kościół drewniany Bukowiec - kościół drewniany Bukowiec - kościół drewniany


Dzień 13-ty (20.08):

Wracamy do domu. Coś oczywiście trzeba jeszcze po drodze zobaczyć, ale mając za cel powrót przed 20-tą żeby zdążyć na koncert to postoje ograniczyliśmy do dwóch zamków i obiadu.

Nowy Wiśnicz

Zamek Wiśnicz
Największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Wzniesiony w II połowie XIV w., kilkakrotnie rozbudowywany. Od końca XVI wieku aż do połowy XVIII wieku zamek znajdował się w rękach Lubomirskich, którzy przebudowali zamek w jedną z najokazalszych wczesnobarokowych rezydencji obronnych Rzeczypospolitej otoczoną fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową.
Po potopie szwedzkim zamek nie został jednak w pełni odrestaurowany. Opuszczony został jednak dopiero po pożarze w 1831 roku. W1901 roku został odkupiony przez Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich, którzy rozpoczęli remont rezydencji. Prace przerwała II wojna światowa. Po wojnie zamek stał się własnością państwa. Prace przywracające świetność i dawny wygląd zamku rozpoczęto w 1949 roku.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania. Można zwiedzać z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem we własnym tempie.

Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek

Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek

Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek

Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek Nowy Wiśnicz - zamek


Dębno

Zamek rycerski
Późnogotycki zamek został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku na miejscu XIII-wiecznej drewniano-ziemnej warowni. Kilkakrotnie przebudowywany jednak nie zmienił on zasadniczo swojej bryły. Odrestaurowany w latach 70-tych XX wieku pełni obecnie rolę muzeum.

Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek

Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek

Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek

Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek Dębno - zamek


Brwinów

W drodze zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek i dotarliśmy do domku zgodnie z planem tak by spokojnie zajrzeć do domu, z grubsza rozpakować auto, wpaść do dziadków, zrobić drobne zakupy i zdążyć (ledwie) na koncert.

Koncert Golec Uorkiestra
Nie ma co pisać - to zobaczyć i usłyszeć trzeba :-).

Koncert Koncert Koncert Koncert Koncert

I w końcu w domku.

UWAGA! Bardzo prosimy o niewykorzystywanie zdjęć bez zgody autorów!!!

     

 

Zajrzyj również

na stronę poświęconą polskim zamkom:

zamkipolskie.net.pl



     
© Foczka 2019