HOME

 

WĘDRÓWKI

 

MIEJSCA

 

GEOCACHING

 

GALERIE

 
 

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego 2010
06 - 08.08.2010

Krótki wypad, w założeniu nad jezioro, ale niestety sinice załatwiły sprawę negatywnie.
Poza tym oczywiście zwiedzanie, od dojazdu począwszy.

Dzień 1-szy: w drodze

Rawa Mazowiecka

Ruiny zamku książąt mazowieckich.
Zamek zbudowany w końcu XIV w. był największym powierzchniowo zamkiem mazowieckim i punktem obronnym księstwa czerskiego, następnie płockiego a w latach 1455 - 1462 siedzibą samodzielnego Księstwa Rawskiego. W 1462 tereny te zostały włączone do Królestwa Polskiego. Choć w międzyczasie częściowo niszczony zamek był zamieszkany do 1794 roku.

Rawa Mazowiecka - ruiny zamku Rawa Mazowiecka - ruiny zamku Rawa Mazowiecka - ruiny zamku Rawa Mazowiecka - ruiny zamku Rawa Mazowiecka - ruiny zamku


Inowłódz

Ruiny zamku królewskiego z XIV wieku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego.
Zadaniem zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Zamek był czterokrotnie przebudowywany na przełomie XIV i XV wieku, w pierwszej ćwierci XVI, drugiej połowie XVI i w połowie XVII wieku. W czasie potopu szwedzkiego zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W wyniku działań wojennych w latach 1655-1657 uległ zniszczeniu i przestał pełnić funkcje obronne, stopniowo popadając w ruinę.

Inowłódz - ruiny zamku Inowłódz - ruiny zamku Inowłódz - ruiny zamku Inowłódz - ruiny zamku Inowłódz - ruiny zamku

Inowłódz - ruiny zamku Inowłódz - ruiny zamku

Kościół św. Idziego
Świątynia wzniesiona na przełomie XI i XII w., na płycie inskrypcyjnej widnieje data 1082 r. Obok funkcji sakralnych, pełnił również funkcję obronną. Kościół utracił znaczenie po 1520 r. Już w 1790 r. podjęto próbę odnowienia kościoła, jedna dalsza historia nie była dla niego łaskawa. Zniszczony kościół został ostatecznie zrekonstruowany w latach 30-tych XX w.
Fotka z daleka - oglądaliśmy go już przy innej okazji.

Inowłódz - kościół romański


Anielin

Szaniec Hubala
Symboliczna budowla z kamieni upamiętniająca miejsce śmierci - w 1940 r. - Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Ten legendarny polski bohater narodowy nazywany jest ostatnim romantycznym rycerzem i obrońcą Rzeczypospolitej w czasie kampanii wrześniowej.

Anielin - Szaniec Hubala Anielin - Szaniec Hubala


Konewka

Bunkier/schron kolejowy
Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych. Jeśli chodzi o sam schron kolejowy to jest to najdłuższa z tego typu budowli, miał być schronieniem dla niemieckich pociągów sztabowych.

Inowłódz - ruiny zamku Konewka - Schron kolejowy Konewka - Schron kolejowy Konewka - Schron kolejowy Konewka - Schron kolejowy


Spała

Wieś położona w puszczy Pilickiej.
Niewielka miejscowość z bogatą historią, m.in.: w latach 20-lecia wojennego Spałę przeznaczono na letnią rezydencję prezydentów Rzeczypospolitej natomiast w czasach PRL zmieniono na ośrodek wczasów pracowniczych FWP, teren zawodów sportowych, ośrodek szkoleń i spotkań rozmaitych specjalności.
Na zdjęciu kościółek w Spale.

Spała - kościół

Noclegi mieliśmy zarezerwowane w ośrodku wczasowym w Swolszewicach.


Dzień 2-gi: na miejscu (prawie)

Sulejów

Opactwo Cystersów - klasztor obronny
Jego początki sięgają XII wieku, na przełomie XII i XIII wieku wzniesiono murowany kościół a w połowie XIII wieku klasztor. Prawdopodobnie pod koniec XIV stulecia rozpoczęto budowę otaczającego klasztor muru obronnego. Rozbudowa umocnień trwała z przerwami do XVI wieku.
Zespół klasztorny obecnie składa się z bazyliki św. Tomasza Kantuaryjskiego z XIII w. i wschodniego skrzydła klasztoru, w którym mieści się muzeum.

Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów

Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów Sulejów - opactwo cystersów


Swolszewice

Wypoczynek nad Jeziorem Sulejowskim pozostawiał nieco do życzenia. Poza ośrodkami wypoczynkowymi ciężko znaleźć dojście bezpośrednio do jeziora.
Do tego zakaz kąpieli z powodu sinic zaburzył trochę nasze plany.
Ośrodek, w którym mieliśmy noclegi, dość sympatyczny choć pamiętający lepsze czasy. Niestety do jeziora trzeba było sporo dojść. Okolica piękna ale turystów jak na lekarstwo, cała infrastruktura turystyczna działała na "pół gwizdka", choć wszyscy twierdzili, że co roku jest tam tłum turystów, że palca nie ma gdzie wetknąć a tego roku wyjątkowo tak pusto.
Po powrocie z Sulejowa poszliśmy do wypatrzonej po drodze naleśnikarni. I to był strzał w dziesiątkę. Ogromny wybór i do tego naprawdę pyszne. Był to jednak niestety jedyny z czynnych lokali gastronomicznych w pobliżu, który swoim wyglądem budził zaufanie.
Na koniec nie odmówiliśmy jednak sobie poleżenia na plaży ale przy pierwszych oznakach zbliżającej się burzy wróciliśmy do ośrodka. Deszcz jednak dążył na złapać.

Swolszewice Swolszewice - jezioro Sulejowskie Swolszewice - jezioro Sulejowskie


Dzień 3-gi: powoli wracamy

Tomaszów Mazowiecki

Rezerwat "Niebieskie źródła"
Krajobrazowy rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Jego symbolem jest kaczka krzyżówka.

Tomaszów Maz. - Niebieskie źródła Tomaszów Maz. - Niebieskie źródła Tomaszów Maz. - Niebieskie źródła

Tomaszów Maz. - Niebieskie źródła STomaszów Maz. - Niebieskie źródła

Skansen Rzeki Pilicy
W skansenie znajdują się ekspozycje „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, „Wojenne trofea Pilicy” - w większości wydobyte z rzeki pamiątki z II WŚ, „Fortyfikacje Linii Pilicy” oraz „Pamiątki po dawnej Spale”.

Tomaszów Maz. - Skansen Tomaszów Maz. - Skansen Tomaszów Maz. - Skansen Tomaszów Maz. - Skansen Tomaszów Maz. - Skansen


Jeleń

Bunkier kolejowy
Zespół dużych schronów z czasów II wojny światowej, podobnie jak w Konewce, przeznaczonych dla niemieckich pociągów sztabowych, w związku z tworzoną wówczas przez Niemców jedną z głównych kwater Hitlera.

Jeleń - schron kolejowy Jeleń - schron kolejowy Jeleń - schron kolejowy Jeleń - schron kolejowy Jeleń - schron kolejowy


Tomaszów Mazowiecki

Groty Nagórzyckie
Pozostałość po podziemnej kopalni piasku szklarskiego. W 2010 r. rozpoczęto prace zabezpieczające.
Od 2012 r. udostępnione do zwiedzania (komentarz 2019 r.: niestety nie mieliśmy jeszcze okazji zobaczyć.).

Tomaszów Mazowiecki - Groty Nagórzyckie Tomaszów Mazowiecki - Groty Nagórzyckie Tomaszów Mazowiecki - Groty Nagórzyckie


Wolbórz

Nieistniejący już zamek biskupi z XIV w.
Zamek w 1671 roku został zniszczony przez pożar, po którym został jeszcze odbudowany. Po kolejnym pożarze w 1776 roku siedzibę biskupów przeniesiono do nowej, pałacowej rezydencji.
Zamek został rozebrany i została po nim jedynie płyta herbowa umieszczona obecnie pod okapem domu przy ulicy Modrzewskiego 2.
Zdjęcia przedstawiają prawdopodobne miejsce gdzie był zamek i wspomnianą wyżej płytę herbową.

Wolbórz - miejsce po zamku Wolbórz - płyta herbowa


Ujazd

Pozostałości zamku ukryte w murach pałacu/dworu
Zamek z XV wieku, rozebrany i przebudowany w barokowy pałac w XVII w. Kolejna przebudowa w XIX w. nadała pałacowi neogotycki charakter.
Jedyną zachowaną naziemną częścią zamku gotyckiego jest mur z kamienia i cegły o długości około 12 i wysokości 3 metrów, wtopiony we frontową ścianę obecnego dworu.
aktualizacja: Dwór został odrestaurowany jednak nie mieliśmy okazji ponownie go jeszcze odwiedzić.

Ujazd - pałac/zamek Ujazd - pałac/zamek Ujazd - pałac/zamek Ujazd - pałac/zamek


 

UWAGA! Bardzo prosimy o niewykorzystywanie zdjęć bez zgody autorów!!!

     

 

Zajrzyj również

na stronę poświęconą polskim zamkom:

zamkipolskie.net.pl



     
© Foczka 2019