HOME

 

WĘDRÓWKI

 

MIEJSCA

 

GEOCACHING

 

GALERIE

 
 

Radom i okolice 2010,
09.05.2010

Głównym celem wyjazdu był zamek w Iłży, który mijamy nie raz w drodze ale zwykle zbyt późno by się zatrzymać.

Radom

Zamek królewski
Zamek zbudowany w połowie XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego wraz z systemem murów miejskich Nowego Radomia. Pełnił on przede wszystkim rolę stacji podróżnej dla króla.
W XV wieku rozbudowany i otoczony własnym murem obronnym.
Na początku XVI w. zamek został przebudowany i rozbudowany w stylu późnogotycko-renesansowym. Przebudowa miała na celu stworzenie wygodnej rezydencji. Kolejna modernizacja rezydencji miała miejsce pod koniec XVIII w.
W XIX wieku zburzono mury obronne miasta oraz ostatnie wieże zamkowe i mur z bramą. Przebudowany został także zachowany do dziś parter dawnego zamku. W zachowanym zamkowym budynku mieści się obecnie plebania.

Radom - zamek Radom - zamek Radom - zamek Radom - zamek

Radom - miasto: mury miejskie, ratusz, muzeum i grodzisko "Piotrówka"

Radom - pozostałości murów miejskich Radom - ratusz Radom - muzeum Radom - Grodzisko 'Piotrówka' Radom - Grodzisko 'Piotrówka'


Iłża

Ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich wzniesionego w pierwszej połowie XIV w.
Przebudowany w połowie XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe. Zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego w czasach Potopu. Odbudowany w XVII wieku i po pożarze opuszczony pod koniec wieku XVIII. Pod koniec XIX wieku w celu ochrony pozostałości zamku teren zakupił Tadeusz Lubomirski i przekazał Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Pomimo tego zamek dalej stanowił źródło budulca dla okolicznych mieszkańców. Dopiero w w 1910 r. rozpoczęto pierwsze prace restauracyjne. Niestety w czasie I i II wojny światowej zamek znów ucierpiał. Po wojnie ruiny ponownie zostały zabezpieczone i są obecnie udostępnione do zwiedzania w postaci trwałej ruiny.

Iłża - ruiny zamku Iłża - ruiny zamku Iłża - ruiny zamku Iłża - ruiny zamku Iłża - ruiny zamku

Grodzisko z XII w.

Iłża - grodzisko Iłża - grodzisko Iłża - grodzisko


Szydłowiec

Zamek wybudowany w drugiej połowie XV w. na miejscu dawnego grodu.
Na początku XVI w. gotycki zamek został rozbudowany i przebudowany na renesansową rezydencję. Ostatnia przebudowa zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym miała miejsce w I-szej połowie XVII w. Od połowy XIX wieku nieużytkowany zamek popadał w ruinę. Dopiero w latach 60. XX wieku miał miejsce pełny remont budowli. Zamek oddano miejscowym instytucjom publicznym, obecnie jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Szydłowiec - zamek Szydłowiec - zamek Szydłowiec - zamek Szydłowiec - zamek Szydłowiec - zamek Szydłowiec - fosa zamkowa


Chlewiska

Zamek rycerski przebudowany w pałac
Pierwszą murowaną fortalicję w Chlewiskach zbudowano w XV wieku. W XVII wieku zamek przebudowano a w czasie kolejnej przebudowy w XVIII w. zamek stracił obronny charakter i przekształcony został w rezydencję pałacową. W XIX wieku dobudowano stajnie. Od 1999 roku właścicielem kompleksu zamkowego jest firma Manor House. W grudniu 2012 r. spłonęła część poddasza pałacu zaadaptowanego na hotel, jednak wkrótce właściciel przeprowadził prace remontowe, które przekształciły obiekt w hotel.

Pałac otoczony jest uroczym parkiem, w którym wytyczono ścieżki edukacyjne. 

Chlewiska - pałac na miejscu zamku Chlewiska - pałac na miejscu zamku Chlewiska - stajnie Chlewiska - ogród pałacowy Chlewiska - ogród pałacowy

Chlewiska - ogród pałacowy Chlewiska - ogród pałacowy Chlewiska - pałac na miejscu zamku


Orońsko

Pałac z połowy XIX w.
Budynek pałacowy w stylu neorenesansowej willi włoskiej o charakterze romantycznym otoczony parkiem krajobrazowym z XIX w. z licznymi okazami starodrzewu, przechodzącym w naturalny las.

Obecnie w pałacu mieści się Centrum Rzeźby Polskiej.

Orońsko - pałac Orońsko - pałac Orońsko - pałac Orońsko - zabudowania dworskie


 

UWAGA! Bardzo prosimy o niewykorzystywanie zdjęć bez zgody autorów!!!

     

 

Zajrzyj również

na stronę poświęconą polskim zamkom:

zamkipolskie.net.pl



     
© Foczka 2019